Eszedbe jutott már, hogy milyen jó lenne részt venni egy időutazáson? Most megteheted, ha csatlakozol Sárihoz és Somához, akik végiglátogatják az ókori világ hét csodáját. Ezek a csodálatos épületek több ezer évvel ezelőtt épültek, amikor még nem volt számítógépes tervezés, nem voltak óriásdaruk, és a vasbetont sem ismerték. Ma már egyedül a gízai piramisok láthatók közülük.
Gízai piramis
Egyszer egy zsidó fiú, József rabszolgasorba került Egyiptomban. De olyan jól megállta a helyét, hogy később ő lett a fáraó helyettese. Valószínűleg József is láthatta a gízai piramisokat, amelyek három fáraónak állítanak emléket. A világörökség részét képező Hufu- vagy (görögösített nevén) Kheopsz-piramis Kr. e. 2560 körül épült fel, mintegy 2,3 millió mészkő téglából. Elképzelhetitek, hogy ez nem egyik napról a másikra történt! Körülbelül 20 éven át építettek ezt a 146 méter magas építményt. A piramist alkotó hatalmas köveket több száz kilométer távolságból szállították a helyszínre. Hogy hogyan, azt pontosan ma sem tudjuk…
Szemirámisz függőkertje
Emlékeztek a Bibliában Nebukadneccar királyra, aki meghódította Jeruzsálemet, és Babilonba vitte a zsidó népet? Nos, ez a király felségül vett egy szépséges perzsa lányt, Szemirámiszt. De a lány mindig szomorú volt, hazavágyott szülőföldje, Perzsia zöld vidékeire. Ezért a király parancsára kialakították ezt a többszintes, öntözőrendszerrel ellátott kertet, amelyben felesége otthon érezhette magát. Vannak történészek, akik úgy gondolják, hogy a függőkert az Eufrátesz partján állt, és a folyóból, szivattyúk segítségével látták el vízzel. A kert sajnos a Kr. e. I. században földrengés következtében elpusztult, így máig nem tudjuk, hogy pontosan ki és miért építtette.
Epheszoszi Artemisz-templom
És arra a történetre emlékeztek, amikor Pál apostolt megkövezték Efezusban? Itt állt ugyanis
az Artemisz istennőnek épített templom, amely az akkori világ egyik legfontosabb kegyhelyének számított. Messze földön híres volt, csodájára jártak az ókori emberek.
Efezusban mindig is állt egy Artemisz-templom, ám az eredeti épület egy éjszaka alatt megsemmisült. A monda szerint ezen az éjszakán született Nagy Sándor, a hódító, és ez elterelte Artemisz figyelmét, így nem akadályozta meg a tűzvészt. A város lakói azonban elhatározták, hogy új otthont teremtenek az istennőnek, márványból és cédrusból. A templom közepén Artemisz istennő szobra állt. Ennek a szobornak a kicsinyített mását árulták azok az ezüstművesek, akik meg akarták kövezni Pál apostolt.
Zeusz szobra Olümpiában
A görög mitológia főistenének tiszteletére Olümpia városában sportversenyeket tartottak. Hogy Pál apostol járt-e Olümpiában, nem tudjuk, de írásaiban többször utalt az olimpiai játékokra. A település templomában állították fel Zeusz szobrát, Pheidiasz alkotását. A szobor tizenkét méteres volt, ami egy mai négyemeletes ház magasságának felel meg. A főisten jobb kezében apró Niké-szobrot, győzelmi figurát tart, bal kezében pedig jogarát, amelynek tetején egy sas ül.
Halikarnasszoszi mauzóleum
A mai Törökország területén, az ókori Halikarnasszoszban épült fel a világ ötödik csodája, Mauszólosz uralkodó híres síremléke. Halála után felesége építtette a 43 méter magas, 36 oszloppal körülvett épületet. Hatalmasságát bizonyítja, hogy ma a nagy sírokat mauzóleum néven emlegetjük.
Rodoszi kolosszus
Pál apostol háromszor is járt Rodoszban, ahol emlékét ma egy öböl is őrzi. A kikötő bejáratát Héliosz isten 30 méter magas, bronzból és vasból készült óriási szobra, a kolosszus őrizte. Pál apostol ezt a szobrot már nem láthatta, mivel Krisztus születése előtt 225-ben erős földrengés rázta meg a várost, amelynek következtében a szobor eltört, és a mélybe zuhant.
Alexandriai világítótorony
A háromszintes világítótorony a tengeri hajósoknak mutatott utat. Az alsó szint négyszögletű, a középső nyolcszögletű, a teteje kör alakú volt. A több mint 120 méter magas épület sokáig a világ legmagasabb építményének számított. Több földrengés is megrongálta, míg végül 1480-ban teljesen összedőlt. A helyén Egyiptom szultánja erődöt építtetett, amihez felhasználta a világítótorony maradványait is.
Legutóbbi hozzászólások