Belle és Sébastien
(Móra Kiadó, 2010)
Akit vagy amit nem ismerünk, attól félünk. Biztosan te is éreztél már hasonlót. Ha valaki „kilóg” valamiért a többiek közül, máris furcsán néznek rá. Előfordul, hogy minden rosszat ráfognak. Még akkor is, ha nem csinált semmit. Csak éppen sötétebb a bőre. Vagy szőkébb a haja. Vagy szakadtabb a ruhája.
A francia írónő, Cécile Aubry regénye 1985-ben jelent meg magyarul. A történet főhősei egy árva kisfiú és Belle, a magányosan kóborló hatalmas bernáthegyi kutya. Sébastient cigánypurdénak csúfolják a társai. A kisfiú ezért nem érzi jól magát a gyerekek között. Gyakran jár fel egyedül a hegyre. A kutya sorsa sokban hasonlít a fiúéhoz. A faluban élők félnek tőle, mert nem ismerik. Egyedül Sébastien nem fél Belle-től. Rokonléleknek érzi. Eleinte távolról figyeli csak a négylábút. Később egyre közelebb kerülnek egymáshoz. A falusiak egy nap hajtóvadászatot indítanak Belle ellen. A fiú elszökik otthonról, hogy figyelmeztesse barátját. Ám egy hatalmas lavina elsodorja…
A regényből tavaly film is készült, amelyet Nicolas Vanier rendezett. A barátságról, a kitartásról, az önfeláldozásról és az erőről kap leckét a néző. És persze a felnőttek sokszor oly érthetetlen világa is elénk tárul…
Ötven állat, amely megváltoztatta a történelmet
(Kossuth Kiadó, 2014)
Biztosan te is szereted az állatokat. Melyik a kedvenced? Az okos tekintetű lovak érdekelnek? Vagy a játékos, hízelkedő kiscicák? Netán a nálunk csak állatkertekben, vadasparkokban látható vadállatok?
Az állatok és az ember útja nem választható szét. Ebben a könyvben olyan állatfajokkal ismerkedhetsz meg, amelyek különösen nagy hatással voltak az emberek életére. Kiderül, hogy melyik fajokkal alakítottak ki egészen közeli kapcsolatot az emberek, és miért. S hogy milyen állatok lettek vallási jelképekké. Vagy hogy különböző állatkísérletek miként segítették a tudomány és orvoslás fejlődését.
Ragadozók – Mi, micsoda 114.
(Tessloff Babilon Könyvkiadó, 2013)
A legtöbb ragadozó állatot csak állatkertben figyelhetjük meg. Bár néha még ott sem. Ha nyáron, nagy melegben keressük fel mondjuk a veszprémi állatkertet, lehet, hogy csak alvó oroszlánokat látunk. Hevernek a hűvösben. Mozdulatlanok. A hím oroszlán például ilyenkor alig hasonlít az állatok királyához…
A népszerű Mi micsoda sorozat új kiadványában a ragadozókkal ismerkedhetsz meg alaposabban. Megtudod, hogy miért csörög a csörgőkígyó. Hogyan ejti el zsákmányát a gyöngybagoly? Melyik csiga használ mérgezett nyilat a vadászat során? A kötet csupa érdekességet rejt. Kiderül például, hogy néha a csodaszép külső erőszakos állatot takar. Vagy hogy bizonyos fajok elektromos érzékelő szervek segítségével vadásznak. Sőt, van olyan jószág is, amely úgy tesz, mintha mérgező volna! Abban reménykedik, hogy így nem eszik meg…
A természet tele van titkokkal! Fedezd fel! Legyen bátorságod közelebbről is szemügyre venni!
Legutóbbi hozzászólások